POVINNÁ KARANTÉNA PRE POZITÍVNE TESTOVANÝCH
Trvanie izolácie pozitívne testovanej osoby sa skracuje na 10 dní, ak sa u nej za posledné tri dni nevyskytli žiadne príznaky ochorenia. (Desaťdňová lehota sa začína počítať od objavenia sa prvých príznakov alebo, ak sa nevyskytli, od dátumu odobratia vzorky.)
Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár.
Osoba v izolácii je podľa zákona povinná:
- dodržiavať karanténu,
- zdržiavať sa počas izolácie iba v mieste karantény,
- zamedziť fyzickému kontaktu s inými osobami,
- dodržiavať prísnu hygienu rúk a povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest,
- dodržiavať zákaz stretávania sa s inými osobami, okrem osôb, ktoré spolu s ňou bývajú počas jej izolácie v mieste, kde vykonáva izoláciu,
- v prípade potreby nevyhnutného poskytovania zdravotnej starostlivosti bezodkladne informovať o svojej izolácii poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,
- denne sledovať svoj zdravotný stav, predovšetkým výskyt klinických príznakov ochorenia a v prípade výskytu akéhokoľvek z klinických príznakov ochorenia bezodkladne kontaktovať svojho všeobecného lekára,
- denne merať a zaznamenávať svoju telesnú teplotu,
- o pozitívnom výsledku testu bezodkladne informovať telefonicky, e-mailom alebo krátkou textovou správou (SMS) svojho všeobecného lekára,
- bezodkladne potom, čo jej bol oznámený pozitívny výsledok testu, oznámiť túto skutočnosť všetkým osobám, s ktorými bola v úzkom kontakte v období od dvoch dní predchádzajúcich dňu odberu vzorky biologického materiálu na účely testu, alebo do dvoch dní pred objavením sa prvých klinických príznakoch ochorenia,
- pri opustení miesta izolácie v nevyhnutných prípadoch podľa odseku 5 musí mať horné dýchacie cesty prekryté respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk.
Pozitívne testovaní majú podľa vyhlášky č. 247 aj niekoľko možností, kedy môžu miesto karantény opustiť. Konkrétne ide o:
- nevyhnutné poskytnutie zdravotnej starostlivosti,
- odber vzorky biologického materiálu v súvislosti s diagnostikou ochorenia COVID-19 (testovanie),
- účasťou na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby, ak osoba v izolácii nemá žiadne klinické príznaky ochorenia; osoba v izolácii je počas účasti na pohrebnom obrade povinná dodržiavať odstup najmenej 2 metre od ostatných účastníkov obradu, horné dýchacie cesty musí mať prekryté respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk.
Dôležité je dodať, že kontakt s osobou, ktorá opustila miesto izolácie podľa stanovených pravidiel, nie je považovaný za úzky kontakt. Napríklad v prípade pohrebu tak nemusia ostatní účastníci ísť do povinnej karantény.
POVINNÁ KARANTÉNA ÚZKYCH KONTAKTOV
Karanténa úzkych kontaktov pozitívnych osôb sa končí v prípade bezpríznakového priebehu:
- po uplynutí 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou v prípade absolvovania RT-PCR testu na 5. deň s negatívnym výsledkom,
- ak sa kontakt neotestuje, tak po uplynutí 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.
Ak sa u kontaktu objaví aspoň jeden príznak ochorenia, o ukončení karantény rozhodne všeobecný lekár. Povinná izolácia začína od momentu, kedy sa osoba dozvie, že ten, s kým bola v úzkom kontakte, je pozitívny na ochorenie Covid-19.
Do karantény po kontakte s pozitívnym človekom však nemusí ísť každý. Podľa vyhlášky ÚVZ SR č. 247 má výnimku osoba, ktorá:
- je najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,
- je najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou,
- je najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 alebo
- prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, a nevyskytujú sa u nej klinické príznaky ochorenia.
V prípade týchto ľudí sa povinná izolácia začína len vtedy, ak sa u nich vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia potom, čo sa dozvedia, že ten, s kým boli v úzkom kontakte, je pozitívny na ochorenie.
Pokiaľ ide o stály kontakt osoby s pozitívnym na ochorenie, pretože spolu žijú v jednej domácnosti, za posledný deň kontaktu sa považuje:
- ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia: piaty deň od výskytu klinických príznakov ochorenia pozitívneho,
- ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia: piaty deň od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu u osoby žijúcej s osobou pozitívnou na ochorenie v spoločnej domácnosti.
Aj ten, kto bol v kontakte s pozitívne testovaným má počas izolácie rovnaké povinnosti, ktoré musí dodržiavať, ako zdržiavať sa v mieste karantény, denne merať a zaznamenávať telesnú teplotu a pod. Miesto izolácie však môže opustiť aj z iného dôvodu ako je nevyhnutné vyšetrenie, testovanie na Covid-19 či pohreb. Úzky kontakt má dovolené ísť na nákup nevyhnutných životných potrieb, ak ho nevie zabezpečiť prostredníctvom inej osoby; je pri tom povinný mať horné dýchacie cesty prekryté respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk.